
Woda jako niezbędny element każdej diety
Człowiek składa się w ok. 70% z wody. Nie trzeba zatem nikogo przekonywać, że jest to niezbędny element każdej dobrze zbilansowanej diety. Nie zawiera kalorii, pomaga utrzymać organizm w dobrej formie oraz zapewnia sprawne funkcjonowanie naszych organów wewnętrznych. Wciąż jednak pijemy jej za mało, dlatego warto to zmienić w trosce o nasze zdrowie.
Woda – najważniejsze właściwości
W szkole uczono nas, że woda to związek chemiczny, który pełni w naszym organizmie różne funkcje:
- umożliwia rozpuszczanie i wchłanianie pokarmu
- transportuje substancje odżywcze do komórek
- bierze udział w reakcjach biologicznych
- reguluje temperaturę ciała
- nawilża organizm
- pomaga w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii
Kochają ją sportowcy i osoby odchudzające się, jednak każdy z nas powinien zaprzyjaźnić się z butelką wody, bo jej właściwości są nieocenione.
Ile wody pić?
Jest to jedno z najczęstszych, ale też najważniejszych pytań. Dosyć często spotykamy się z opinią, że dorosły człowiek powinien wypijać minimum 2 l wody dziennie. Jednak naukowcy zgodnie twierdzą, że nie można na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi pasującej do wszystkich. Ustalenie ilości wypijanej wody to kwestia bardzo indywidualna i zależy od różnych czynników: wieku, wagi, trybu życia, stanu zdrowia, a także od ilości i jakości naszego pożywienia, ponieważ woda znajduje się także w jedzeniu. Dlatego żeby ustalić odpowiednią ilość wody, musimy przyjrzeć się zarówno temu, co jemy, jak i naszej aktywności fizycznej.
Woda wodzie nie równa
Kiedy już wiemy, jakie właściwości ma woda i ile powinniśmy je wypijać, zastanówmy się nad kolejną ważną kwestią: jaką wodę wybrać? Sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju wód, od tych najbardziej znanych, przez smakowe, gazowane i niegazowane, aż po niszowe, których cena osiąga zawrotną wartość. Rzecz, na którą w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę, to składniki mineralne. Wybierzmy taką wodę, która w swoim składzie będzie zawierała odpowiednią ilość minerałów. Dzięki temu będziemy mogli uzupełnić ewentualne braki w naszym organizmie, co przyczyni się do poprawy samopoczucia.
Woda a odchudzanie
Na koniec zastanówmy się nad kwestią, która nurtuje wiele osób: czy woda rzeczywiście odchudza? Specjaliści twierdzą, że woda sama w sobie nie ma właściwości odchudzających, jednak jest wskazana i pomocna dla osób dbających o swoją sylwetkę. Organizm, który ma deficyt wody dużo wolniej spala tkankę tłuszczową. Woda bowiem przyśpiesza procesy metaboliczne oraz termogenezę, czyli proces wytwarzania ciepła po spożyciu pokarmu, sprzyjający utracie z magazynowej tkanki tłuszczowej. Ponadto warto pamiętać, że picie wody zmniejsza ochotę na jedzenie, ponieważ poprzez wypełnienie żołądka, przestajemy odczuwać głód.
Wnioski są proste: jeśli chcemy zachować zdrowie i sprawność, woda powinna być niezbędnym elementem naszej diety. Jej nieocenione właściwości są znane od dawna, dlatego tak ważne jest dostarczanie do organizmu dobrych jakościowo płynów. Wybierajmy je mądrze, bo zdrowie mamy tylko jedno.