Historia wody z wodorem Potencjałka

Woda z wodorem Potencjałka – ciekły skarb Jeleniej Strugi z głębi góry SULICA

Lecznicza wodaPowyżej Kowar i poniżej przełęczy Okraj ( koło Karpacza ), na leśnej polanie położonej na wysokości 700 m n.p.m., z dala od zgiełku miasta, w otoczeniu Karkonowskiego Parku Narodowego, w miejscu niezwykle urokliwym, cichym, wolnym od miejskiego i elektromagnetycznego smogu, otoczonym zielonym oceanem świerków, z góry Sulica wypływa niezwykła Woda Źródlana Potencjałka AOx.

Niezwykłość tej wody wynika z jej nadzwyczajnych naturalnych prozdrowotnych właściwości, jakie spotyka się obecnie tylko w niewielu źródłach wody na świecie. To działanie profilaktyczno zdrowotne Wody Potencjałki AOx związanie jest z jej redukcyjnymi właściwościami. Polega na ochronie komórek organizmów żywych przed kancerogennym działaniem reaktywnych form tlenu (RTF) w następstwie wystąpienia stresu oksydacyjnego. Zwiększona w Potencjałce AOx obecność aktywnego wodory – niezwykle efektywnego czynnika, eliminującego reaktywne formy tlenu ( wolne rodniki ) oraz harmonijna jej struktura molekularna, sprawiają, że Potencjałka AOx jest Wodą, która nie tylko spowalnia proces starzenia organizmu, ale także skutecznie wspomaga leczenie wielu chorób cywilizacyjnych.

Od zarania ludzkości z każdą wodą źródlaną związana jest legenda nie tylko o jej powstaniu ale również o jej nazwie. Nie inaczej ma się z kowarską wodą leczniczą Potencjałką – wodą wypływającą z głębi góry Sulica.

Jak głosi miejscowa legenda przekazywana przez kolejne pokolenia gwarków, woda ta była darem wdzięczności wygnańca z Olimpu, hellenistycznego bożka płodności i urodzaju Priapa - syna Dionizosa
i Afrodyty za okazane serce przez kowarskich ówczesnych górników. Nazwa tej wody wywodzi się z jej nadzwyczajnej właściwości, które zostały opisane w poniższej legendzie. Dla przypomnienia i zrozumienia tej legendy warto wspomnieć, że Priap przed wygnaniem był ulubieńcem całego niewieściego helleńskiego rodu. Te niezwykłe powodzenie u niewiast, które Priap zawdzięczał swojej nadzwyczajnej męskości, stało się jednocześnie przyczyną zazdrosnego gniewu wszystkich helleńskich bogów, półbogów oraz herosów i przyczyniło się do podjęcia przez Zeusa decyzji o jego wygnaniu z Olimpu.

Woda lecznicza potencjałkaWykonawcą polecenia Zeusa był władca wiatrów Eol, który zrzucił Priapa w rejonie ówczesnej kopalni rudy żelaza – dzisiejszego Jelenia Struga MEDICAL SPA w Kowarach. W rejonie tym przy ognisku
siedziało kilku utrudzonych ciężką pracą mężczyzn, którzy zajadali chleb i popijali wodę z płynącego strumienia. Upokorzony, posiniaczony i zziębnięty Priap poprosił nieznajomych, aby przez jakiś czas przyjęli go do swojego towarzystwa i zapewnili schronienie przed chłodem nocy. Tymi mężczyznami przy ognisku okazali się być gwarkowie, którzy ciężko pracowali w miejscowej kopalni przy wydobywaniu rud żelaza. Gwarkowie ci odziali i nakarmili Priapa oraz udzielili mu schronienia pod warunkiem, że będzie z nimi pracował w kopalni.

Odtąd Priap, który miał dosyć niewieściego rodu, przez którego zbytnie uwielbienie popadł w tarapaty pracował na równi z gwarkami w kopalni krusząc skały i wybierał rudy magnetytu. Z biegiem czasu bardzo dobrze poczuł się w gwareckiej gromadzie, nauczył się rozpalać ognisko, kurzyć fajkę, pić piwo i gorzałkę oraz inne nalewki na ziołach, które były nie mniej smaczne od helleńskich win. Rankami mył się w bardzo zimnej wodzie ze strumienia Jelenia Struga i śpiewał rubaszne piosenki, a nocami spał głębokim snem nieco zmęczony pracą, która i tak okazała się być lżejszą niż wypełnianie obowiązków bożka płodności w Helladzie.

Tak mu się dobrze działo, że już na zawsze chciał zostać wśród przyjaznych mu kowarskich gwarków, gdyby nie został wszczęty przez boginie na Olimpie raban, które w imieniu wszystkich poddanych niewiast domagały się rychłego powrotu Priapa z uwagi, że ich mężowie po jego wygnaniu okazali się być coś niemocni w wykonywaniu obowiązków małżeńskich. Zeus z obawy przed zmniejszeniem helleńskiej populacji polecił Hermesowi odszukać Priapa i sprowadzić go z powrotem na Olimp. Na skrzydłach Eola Króla Wichrów Hermes dotarł do kopalni, gdzie trudzili się gwarkowie a wraz z nimi Priap, który w między czasie bardzo zmężniał czym znacznie zyskał na wyglądzie. Kiedy usłyszał, że ma wracać na Olimp począł się opierać, ale ponaglony przekazanym poleceniem Zeusa musiał rozstać się z zaprzyjaźnionymi kamratami. Żegnając się z najstarszym gwarkiem szeptał mu coś do ucha, na co ten się roześmiał i przyjaźnie klepiąc Priapa po plecach rzekł mu, że gwarkowie  zawsze bardzo dbali o przysparzanie potomstwa i nie mieli z tym na ogół żadnych problemów, ale oczywiście dar ten przyjmuje, gdyż może komuś się przyda.

Woda z wodorem leczniczaKiedy Priap z Hermesem I Eolem zniknęli w chmurach, gwarkowie którzy na to widowisko patrzyli z otwartymi gębami rzucili się do najstarszego gwarka z pytaniami, kim był ten dziwny ich towarzysz, do którego już przywykli i polubili oraz co tam szeptał mu do ucha. Starszy gwarek śmiejąc się zaprowadził ich do jednego z korytarzy gdzie ujrzeli sączący się cieniutki strumyczek wody, którego wcześniej tu nie było. Woda ta rzekł starszy – jest darem dziękczynnym od tego kamrata, który na Olimpie jest bożkiem płodności i ma ona pomagać mężom cierpiącym na niemoce w obcowaniu z niewiastami. Gwarkowie gapili się na ten strumyczek i cudowali, a potem jeden po drugim zaczęli łapać wodę w kubki. Pijąc ją stwierdzali, że woda jak to woda i niczego się w niej nie wyczuwa. Jedynie starszy gwarek z racji powagi swojego urzędu wody tej nie próbował.

Kiedy dzień pracy się skończył zmęczeni gwarkowie udali się do swoich chat gdzie czekały na nich z przygotowanym obiadem połowice. Gdy tylko po powrocie gwarkowie spojrzeli na swoje niewiasty, to od razu już jeść i pić nie chcieli tylko ciągnęli je do łoża. Następnego dnia tylko najstarszy gwarek stanął do pracy wypoczęty, zaś reszta gwarków wyglądała tak jak po najcięższej szychcie. Ale po skończonym dniu pracy znowu pobiegli do znajomego strumyka i nabierali wody w przyniesione naczynia, po czym szybko spieszyli do domów, do czekających niecierpliwie żon. Gwarkowie postanowili, że nie zdradzą nikomu tajemnicy zadziwiającej wody. Odtąd osada zwana Krzyżatką a dziś Kowary zaczęła się szybko zaludniać, a nigdzie w całej okolicy nie było tak udanych małżeństw i nie przychodziło na świat tyle zdrowych i pięknych dzieci jak w Kowarach.

Tajemnicy tej wody, przyczyny ich szczęścia rzetelnie dochowano i jedynie starsi gwarkowie zwani później sztygarami przekazywali ją swoim następcom oraz dopuszczali do niej tylko najlepszych gwarków zwanych dzisiaj górnikami. Woda, którą Priap z wdzięczności obdarzył gwarków z okazane serce, płynie do dzisiaj, ale tylko wtajemniczeni wiedzą gdzie i tylko czasami dają się uprosić i użyczą jej mężczyznom dotkniętych chwilową niemocą. Ci zaś ponoć szybko odzyskują należytą formę. Według opowiadań woda ta również pomaga kobietom cierpiącym na oziębłość.

Jeśli nie wierzycie zapytajcie przewodników sudeckich z Kopalni Liczyrzepa, którym gwarkowie racji zamknięcia kopalni uchylili tajemnicy i może wskażą gdzie i jak uzyskać trochę tej drogocenne wody żeby samemu wypróbować jej skuteczność.

Woda PotencjałkaW rzeczywistości woda z wodorem„Potencjałka” jest to nisko zmineralizowana woda źródlana, która wypływa z głębi góry Sulica w masywie Karkonoszy na terenie Jelenia Struga MEDICAL SPA w Kowarach, w miejscu gdzie jeszcze na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych funkcjonowała kowarska kopalnia Liczyrzepa.

To właśnie w tym okresie czasu współcześni gwarkowie oraz urzędnicy z ministerstwa nadzorującego pracę tej kopalni korzystali z dobroczynnych właściwości tej wody. Informacje te zostały potwierdzone przez panią, która będąc w Karkonoszach postanowiła odwiedzić miejsce, z którego wiele razy przywoziła w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku wodę o niezwykłych właściwościach dla urzędników z ministerstwa w którym pracowała.

Wtedy to właściciel Jelenia Struga MEDICAL SPA jako pierwszy dowiedział się o istnieniu tej magicznej wody, która górnikom i urzędnikom z ministerstwa była znana jako kowarska Potencjałka. Woda ta w ich przekonaniu znacznie zwiększa siły witalne zarówno pań i panów. W trakcie prowadzonych prac górniczych, które miały na celu przygotowanie chodników w sztolni do zwiedzania przez turystów, odkryto Jeziorko Latimerii - miejsce w którym ze skał wypływa ta magiczna woda. Dzięki temu przez minione lata goście jeleniej Strugi SPA w Kowarach mogli się do woli delektować wyjątkowym smakiem Potencjałki, która serwowana jest wszystkim Gościom restauracji oraz w pokojach hotelowych.

Cenna kowarska woda używana jest również przy wykonywaniu wielu zabiegów kosmetycznych. W roku 2007 r. woda z wodorem Potencjałka stanowi perfekcyjne uzupełnienie prowadzonej w Jelenia Struga SPA unikalnej na skalę europejską programu terapiiii E STR (Skojarzonej Terapii Radonowej). Program ten wygrał konkurs ogłoszony przez telewizję TVN na najlepszy projekt dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej pt. „ Fundusze dla zuchwałych”.

W 2008 roku podczas obchodów rocznicowych z okazji 60 Lat Polskiego Uranu płynąca z kowarskiego źródła woda Potencjałka uhonorowana została trzecim z kolei z 7 diamentów Karkonoszy. W tym samym roku w Jeleniej Strudze w Kowarach uruchomiony został pionierski program badawczy w zakresie naukowego poznania właściwości prozdrowotnych Wody Potencjałka AOx. W trakcie prowadzonych prac okazało się, że woda pozyskiwania z ujęcia głębinowego spod góry Sulica posiada niezwykłe właściwości prozdrowotne. Przeprowadzone badania fizyko-chemiczne tej wody potwierdziły zwiększoną obecność w niej aktywnego wodoru, który jak pokazały najnowsze doniesienia naukowe z wielu krajów na świecie jest niezwykle skutecznym czynnikiem eliminującym reaktywne formy tlenu (RTF) w następstwie wystąpienia w organizmach żywych stresu oksydacyjnego.

Działanie profilaktyczno zdrowotne tej wody związanie jest z jej redukcyjnymi właściwościami co czyni ją doskonałym antyoksydantem.

Dlatego dla wyróżnienia tej wody, do historycznej już nazwy Potencjałki został dopisany skrót AOx ( AntyOxydacyjna ). Uzyskane wyniki pozwoliły na przełomie 2010 i 2011 roku na opracowanie technologii konfekcjonowania Wody Potencjałki AOx, która umożliwia dostarczanie tej wody do szerokiego grona jej konsumentów o parametrach i właściwościach takich samych jak u źródła.

W grudniu 2011 roku Potencjałka AOx uzyskała pozytywną certyfikację Narodowego Instytutu Pań- stwowego Zakładu Higieny. Antyoksydacyjna Woda Źródlana Potencjałak AOx z ujęcia Jeleniej Strugi jest także dostarczana do produkcji całej gamy kosmetyków o szczególnych właściwościach antyoksydacyjnych wytwarzanych przez polską firmę PAT&RUB by Kinga Rusin.

.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl